Продовжуємо освітлювати перспективи відновлення України після перемоги та її майбутнє місце в загальноєвропейському процесі.
Воднева економіка має посісти вагоме місце у відновленні України та її позиціонуванні на європейському та світовому рівнях. Адже водень, за оцінкою Єврокомісії, має стати у майбутньому одним з головних енергоресурсів, у межах правових зобов’язань щодо побудови кліматично-нейтральної економіки до 2050 року – розвитку поновлювальних джерел енергії, водневих технологій і водневої інфраструктури.
Держенергоефективності разом з енергетичною спільнотою «Energy Club» об’єднало представників провідних компаній Німеччини, Данії, Фінляндії, Франції, Великобританії, щоб обговорити тему "Розбудова водневої економіки: від ідеї до реалізації проєктів". Міністерство енергетики разом із Держенергоефективності в межах робочої групи розробило проєкт Водневої стратегії України. Представники компаній поділилися досвідом утілених проєктів та висвітлили переваги розбудови водневої економіки для України, які полягають у можливостях експорту чистого водню, декарбонізації важкої промисловості, запуску водневих долин як інтегрованих регіональних проєктів з виробництва і використання водню, що дають старт водневій економіці, дослідженню використання і транспортуванню водню газотранспортною системою, сучасним технологіям виробництва електролізерів.
Про реальний досвід розроблення і запускання водневих проєктів розповів Бенедикт Лакман – технічний директор компанії «H2 Green Power & Logistics GmbH». Компанія має власні виробничі потужності в індустріальному парку в Магдебурзі, де передбачено власні джерела виробництва водню: ВЕС, СЕС, когенераційну установку на біомасі. Канали збуту – це водневі комерційні автомобілі та клієнти з промисловості й нафтопереробних заводів. «У 2018 році ми запустили першу заправну станцію на водні. У 2024 році ми плануємо розпочати виробництво зеленого водню завдяки новим електролізерам потужністю 2,5 МВт», – зауважив Бенедикт Лакман і додав про перспективність напряму виробництва аміаку з водню. Компанія також шукає надійних міжнародних партнерів, зокрема в Україні.
Унікальний понад 60-річний досвід розвитку водневої енергетики, встановлення понад 200 станцій у цій сфері має компанія «Air Liquide». Деталі розповів директор з питань енергетичного переходу Філіп Шпайзер. «Наразі компанія активно розробляє різні типи електролізерів потужністю від 20 до 200 МВт. У водневій енергетиці, звісно, важливо розуміти кінцевих споживачів водню, мати клієнтів. Водночас суттєвих проблем для розбудови цього напряму не вбачаємо: є технології, фінансування. Серед головних аспектів, на які треба зважати, – доступ до відновлюваних джерел енергії та наявність сприятливого регуляторного поля», – зауважив Філіп Шпайзер.
Підводячи підсумки дискусії, Валерій Безус повідомив: «Воднева економіка матиме своє місце у процесі відновлення України після перемоги. Для нас дуже важливо бути підготовленими як зі стратегічним баченням, так і з розумінням застосування всіх сучасних ідей та практик. Також є суттєвий обсяг робіт у нормативно-правовому полі. Сподіваюся, що міжнародні партнери знайдуть свою роль у цих процесах».