Мінімальні запаси нафти і нафтопродуктів

Мінімальні запаси нафти і нафтопродуктів

21 грудня 2024 року в Україні почне діяти закон про мінімальні запаси нафти і нафтопродуктів (МЗНН). Він визначає правові, організаційні й економічні засади створення МЗНН та їх функціонування в Україні.

Метою Закону є підвищення рівня енергетичної безпеки України та безперебійного постачання нафти й нафтопродуктів у разі виникнення кризової ситуації на ринку. Прийняття Закону було обумовлено Угодою про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС). Зокрема, в частині імплементації Директиви Ради ЄС 2009/119/ЄС, яка зобов'язує Україну сформувати й підтримувати мінімальний рівень резервів сирої нафти і нафтопродуктів.

Передбачено створення електронної системи репортингу, яка становить інформаційно-комунікаційну платформу, призначену для збирання, систематизації, аналізу інформації для забезпечення функціонування системи МЗНН та взаємодії між учасниками ринку.

Крім того, визначено функції та повноваження державних контролюючих органів, адміністратора системи репортингу, порядок фінансування функціонування системи МЗНН, оновлено поняття кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів, її рівнів та встановлено чіткі повноваження Уряду та Міненерго. Уточнено питання міжвідомчої координації та порядок створення, зберігання, заміни МЗНН.

Згідно з нормами закону, певну частину зобов’язань трейдери можуть зберігати у сусідніх країнах-членах ЄС. Утім, ані в Польщі, ані в Румунії, які є основними країнами-постачальниками пального в Україну, оператори стратегічного запасу не мають вільних потужностей для зберігання пального українських трейдерів.

«Мінімальний об'єм, який необхідно сформувати, — 250 тонн, або від 3%, які вводяться в обіг суб'єктом на ринок. Це зобов’язання поширюється на імпортерів і виробників. Тобто на партії пального, які вперше потрапляють на ринок. Не поширюється він на операторів, які залишаються в сегменті паливного ринку перепродажу, тобто внутрішньому ринку», —зазначив заступник міністра енергетики Микола Колісник.

Минулого місяця анонсовано створення резерву дизельного пального у ЄС, щоб допомогти Україні пройти нинішній опалювальний сезон у разі тривалих аварійних відключень.

16.10.2024

Рекомендовані Новини

...

12/31/2024 - 09:15

Вітаємо з Новим роком!

...

12/27/2024 - 11:45

Моніторинг якості нафтопродуктів